2024. január

Az elmúlt január a 20. legmelegebb és 56. legszárazabb lett a hosszú éghajlati adatsorban. A csapadék mennyisége a sokéves átlag közelében alakult, de területileg nagy eltérések tapasztalhatók.

3. ábra
Csapadékösszeg

Januárban a sokéves átlaghoz közeli csapadékmennyiséget figyeltünk meg. Az ország középső részein 30 mm alatti, míg a határmenti térségekben 30 mm feletti összegek voltak jellemzőek. A legszárazabb területeken (Külső-Somogy, Közép-Mezőföld, Dél-Tisza-völgy) 20 mm alatt maradt a havi csapadék. A havi legalacsonyabb összeget Zics állomáson mértük: 12,4 mm. A legtöbb csapadékban részesülő térségek a keleti határ mentén, az Északi-középhegységben, valamint a Rába és Marcal folyók találkozásánál találhatóak. Ezeken a tájakon meghaladta a 45 mm-t a havi mennyiség. A legnagyobb havi csapadékösszeget Tiszabecs állomáson mértük: 62,4 mm, a legnagyobb napi csapadékösszeget pedig Felsőrajkon rögzítettük január 06-án, 30 mm-rel.

4. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1991-2020-as átlaghoz viszonyítva

Bár országos átlagban 31,1 mm volt a havi csapadékösszeg – ami az 1991-2020-as normál 95 %-a – sok helyen mégis száraznak számít a január. Ez a hónap lett a 56. legszárazabb január az elmúlt 124 évben. Az ország területének nagy részén a lehullott csapadék mennyisége elmaradt a sokéves átlagtól. Csak a Dunántúl nyugati és északnyugati részein, valamint az Északi-középhegységben és az Alföld északkeleti tájain haladta meg a megszokott értéket a 2024-es összeg, itt az anomália 110-150% körüli volt. Hazánk középső részein (a Balatontól a Körösökig) a sokéves átlagnak kb. 50-90% hullott a hónapban, míg a legszárazabb területeken (Külső-Somogy és a Mezőföld déli része) a normálnak az 50%-át sem érte el a havi összeg.