2024. november 26. kedd
Hírek

HungaroMet: 2012. szeptember 14. 11:54

Hullám magasság mérő oszlop a számítások igazolásához

Az OMSZ honlapján 2012. augusztus 16-tól megtekinthető a balatoni hullámmagasság előrejelzés. A hullámzás kiszámítása elméleti alapon történik, azonban nagyon fontos, hogy a számítások mérésekkel is alá legyenek támasztva. Ennek érdekében a Siófoki Viharelőrejelző Obszervatórium közelében egy hullám magasság mérő oszlopot állítottak a vízügy és a meteorológia szolgálat munkatársai. Az oszlopra festett csíkok segítségével  a nappali órákban órás gyakorisággal leolvassák a hullám magasságát és összevetik a szél mérésekkel.

A hullámzás előrejelzése életvédelmi célokat szolgál, hiszen a Balatonnál, a szélnyomás mellett a hullámzás jelenti a legnagyobb veszélyt a vízi járművek számára.

Balatini_colopallitas-2012.09.03


A hullámmagasság számításánál egy tapasztalati (empirikus) formula lett figyelembe véve, amely függ a 10 m magasban fújó széltől, az adott pontban vett vízmélységtől és a szélúttól, azaz attól a távolságtól, amely az adott pont és a part között van a szél irányával szembe indulva. A hullám-modell egyfajta közelítésnek tekinthető, amely nem vesz figyelembe olyan jelenségeket, mint pl. a hullámelhajlás vagy hullámtörés.

A szél előrejelzése az OMSZ által alkalmazott és üzemeltetett modell segítségével, az úgynevezett beágyazott NEST technika felhasználásával készül. A NEST tulajdonképpen az előrejelzési modellbe beágyazott, részletesebb felbontású, de kisebb területet lefedő „al-modell”, amely ez esetben a Balatont és környékét fedi le, és horizontális felbontása 900 m körül van.

A hullámmagasság számítás leírása megtalálható az Egyesült Államok Mérnök Hadteste által kiadott „Shore Protection Manual” című, 1984-es kiadványának 3. fejezetében (3-55).

Kapcsolódó oldalak: