2025. július 1. kedd
Hírek

HungaroMet: 2025. június 10. 11:22

Meteorológus hallgatók számára szervezett nyári gyakorlat

Idén június első hetében zajlott az ELTE TTK Földtudományi BSc, másodéves meteorológus hallgatói számára szervezett nyári gyakorlat. A program célja, hogy a résztvevők átfogó képet kapjanak a meteorológia sokszínű világáról: a műholdas adatfeldolgozástól a veszélyjelzésen és éghajlati modellezésen át a mérőhálózatok működéséig. A hallgatók több mint 25 előadást hallgathattak meg, és a gyakorlatban is megtapasztalhatták, milyen sokrétű a meteorológusi hivatás.

Program [pdf: 231 KB]

Az előadások többsége a HungaroMet székházában zajlott. Az előadássorozat átfogó képet nyújtott a meteorológiai szolgálat működéséről és a változatos, folyamatban lévő projektekről is, amelyek közül a legjelentősebb a DIMOP PLUSZ-2.3.1-23-2023-00001 - Telepített adatgyűjtő rendszereket alkalmazó környezeti monitoring rendszer, valamint klímavédelmi adattár és ráépülő szolgáltatási környezet kialakítása.

A hallgatók meglátogatták a HungaroMet stúdióját, ahol kipróbálhatták magukat, hogyan állnák meg időjárásjelentőként helyüket a kamera előtt. 

A gyakorlat során lehetőség nyílt az intézet munkatársaival kötetlen beszélgetésekre is, ezzel remek alkalom nyílt arra, hogy a hallgatók inspirációt merítsenek a további tanuláshoz, vagy akár jövőbeli kutatási ötleteket gyűjtsenek.

A BSc-s hallgatók egy teljes napot töltöttek a Marczell György Főobszervatóriumban. A látogatás során kollégáink bemutatták a hagyományos műszerkert mérőeszközeit, valamint egy automata meteorológiai állomást is. Megnézhették a kalibráló laboratórium műszereit és tevékenységét, a korszerű távérzékelési eszközöket (radar, villámdetektor, cseppspektrum-mérő, felhőalapmérő...), a napsugárzás összetevőinek mérésére szolgáló készülékeket. Bepillantást nyerhettek a levegőminőség mérési és értékelési folyamatába.

A hét zárásaként a hallgatók ellátogattak a Siófoki Viharjelző Obszervatóriumba, ahol betekintést nyerhettek az ott folyó tudományos és operatív munkába, a viharjelzés működésébe.

Egy hallgatói vélemény, mely a program tömör összefoglalása: “Egyhetes gyakorlaton vehettünk részt a HungaroMet-nél, ahol betekintést nyerhettünk a meteorológia gyakorlati oldalába és a légkörkutatás kulisszái mögé. Lehetőségünk volt modern mérőeszközöket megismerni, szakemberekkel konzultálni, valamint első kézből tapasztalni meg, hogyan zajlik az időjárás-előrejelzés és az éghajlati adatok elemzése. A gyakorlat során nemcsak szakmailag fejlődtünk, hanem inspiráló élményekkel is gazdagodtunk.”

Minden résztvevőnek sok sikert kívánunk a tanulmányaik során!