2024. november 24. vasárnap
Elemzések, szöveges előrejelzések

HungaroMet: 2017. június 12. 16:59

A kiadós csapadék várat még magára

Az esti, éjszakai órákban északnyugat felől egy gyengülő hidegfront vonul át fölöttünk, hétfőn és kedden elszórtan lehetnek záporok. A folytatásban egészen péntekig mérsékelten meleg, száraz időre van kilátás, ami a gyümölcsök érésének kedvez ugyan, és a kártevők, betegségek sem terjednek intenzíven, de a kukorica és a napraforgó növekedéséhez esőre lenne szükség.

A hétvégén szombaton többfelé voltak záporok, zivatarok, Borsod megyében több, másutt kevesebb esett, így továbbra is az átlaghoz képesti csapadékhiány jellemzi az ország nagy részét az északkeleti területek kivételével akár az elmúlt egy hetet, egy hónapot, vagy három hónapot vesszük alapul. A legszárazabb talajok az Alföldön, a Kisalföldön illetve Somogyban fordulnak elő. Kiadósabb csapadék a hét első felében sem várható, a Medárd-időszak első hete hazánk nagy részén száraznak ígérkezik.

A talaj felső 20 cm-es rétegének hőmérséklete jellemzően 20 és 23 fok között alakul, hirtelen melegedés a héten nem várható.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegekben egyre nagyobbak a különbségek az ország egyes tájai között. Északon 330 és 380 foknap között van ez az érték, de a hegyvidéki területeken jóval ez alatt vannak a hőösszegek. Az ország déli felén jellemzően 360 és 410 foknap körül járunk. Az 1. és 2. ábrán Nyíregyháza és Kaposvár ezen hőösszegeit mutatjuk be az idei és a 2016-os mérésekkel, a sokéves átlaggal, valamint előrejelzéssel. Ezek szerint jóval az átlag, és kevéssel a tavalyi felett a járnak a hőösszegek.

Vegetációs index (NDVI) térképünk még kedvező képet mutat az országról. Az erdők már elérték maximális NDVI értéküket, az elmúlt héten még a bükkfák levelei fejlődtek intenzíven a Mátra, a Bükk és az Aggteleki karszt térségében, ahol az áprilisi hó után az alvórügyek most bújtak elő, így másodszor zöldellt ki az erdő. Többfelé látni nagyon alacsony értékeket, ezek külszíni bányák, beépített területek, de néhol bevetetlen táblák is előfordulnak. A kalászosok és a repce az érés stádiumában jár, míg a kukorica és a napraforgó intenzív növekedésben van, főként ott, ahol a talajnedvesség is megfelelő ehhez. Hamarosan elérhető lesz oldalunkon az NDVI két időlépcső között (8 nap alatt) bekövetkezett változásának térképe is, ahol ezek a folyamatok igen szemléletesen kirajzolódnak.

A keddre virradóra átvonuló gyenge hidegfront mögött egy anticiklon északi peremén mérsékelten meleg, száraz légtömegek alakítják időjárásunkat csütörtök estig. Ezért sokat fog sütni a nap, és legfeljebb délnyugaton fordulhat elő egy-egy zápor, de többnyire csapadékmentes időben lehet a szántóföldi munkálatokat végezni. Kedden is és szerdán is megélénkül, helyenként meg is erősödik napközben a szél, ezeken a napokon inkább a reggeli és esti órák lesznek alkalmasak a permetezésre. Csütörtökön többnyire mérsékelt marad a légmozgás. Száraz lesz a levegő is, sokfelé csökken napközben 30% alá a levegő páratartalma, és az éjjeli órákban sem lépi túl a 70%-ot a relatív nedvesség. Kánikulára azonban nem kell számítani, a legmelegebb órákban jellemzően 24-29 fokig melegszik a levegő, északkeleten lesz a hűvösebb. A hajnali órákban a keddi 15-20 fok után szerdán és csütörtökön általában 10-15 fok közé hűl le a levegő. Péntektől, illetve a Dunántúlon csütörtök estétől változékonyabbra fordul az idő, több lesz a felhő, és záporokra, zivatarokra is többfelé lehet számítani. A hőmérséklet is több fokkal visszaesik a hétvégére.

Készült: 2017. június 12.


1. ábra: Effektív (a növények számára hasznosítható) hőösszegek; Nyíregyháza


2. ábra: Effektív (a növények számára hasznosítható) hőösszegek; Kaposvár