A múlt héten sokfelé és többször hullott csapadék az országban, bár az előrejelzettnél és a vártnál kevesebb (1. ábra). Az elmúlt tíz napon a Dunántúl nagyobb részén 20 mm-t meghaladta a csapadékmennyiség, de például a délnyugati határszélen 50 mm-t meghaladó értékeket is találunk. Az országnak nagyjából fele részén 10 és 20 mm közötti mennyiség esett, míg északkeleten sajnos sokfelé 5 mm alatt maradt. Ahol esett legalább 10-15 mm, ott mérséklődött az aszály (délnyugaton meg is szűnt), de nagyjából a Sátoraljaújhely-Tokaj-Hajdúnánás-Debrecen vonaltól keletre tovább romlott a helyzet.
A talaj felső 20 cm-es rétegének nedvességtartalma ez utóbbi területek kivételével növekedett (2. ábra), de főleg az Alföld északi felén továbbra is a már kritikus 40%, északkeleten pedig nagy területen 30% alatt van! E mellett előfordulnak nagyon száraz részek Nógrádban is. A talajból országszerte 50-100 mm csapadék hiányzik a fölső egy méteres rétegből (3. ábra). Az aszály jelei főleg az északkeleti országrészben továbbra is sokfelé mutatkoznak.
A hét eleji 20 Celsius fok fölötti maximumokat követően a hét közepétől jelentős lehűlés érkezett, a legmagasabb hőmérsékletek is sokfelé 10 fok alatt maradtak. Szombat és hétfő reggelre a nógrádi fagyzugos részeken gyenge fagy is előfordult.
Az 5 cm-en mért talajhőmérséklet jellemzően 8-12 fok között van az országban (nyugaton vannak alacsonyabb, míg északkeleten a magasabb értékek), és a mélyebb rétegek sem hidegebbek ettől. Ez megfelelő a kukorica vetéséhez.
A növények, ahol kaptak legalább 15-20 mm csapadékot, ott fellélegeztek és szépen fejlődhetnek, viszont egyelőre nem érkezik csapadék utánpótlás, így az aszály probléma a délnyugati országrész kivételével ismét országszerte visszatér. Jelenleg sokféle gyümölcsfa virágzik, ezekre a múlt heti hűvös, többször esős idő nem volt kedvező. Ezen a héten a melegedő, napsütéses időjárás már jó lenne, de többfelé várható hajnalban fagy és az időnként erős szél jelentősen hátráltatni fogja a beporzó rovarok munkáját.
Az őszi vetésű kalászosok és a repce számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetését mutatjuk be a Kaposvár, Kecskemét és Békéscsaba körüli terültre vonatkozó agrogramokon (4., 5., 6. ábra). A legfelső, a csapadékot ábrázoló grafikonon megjelenik a napi csapadék (bal oldali tengelyen), az időszak során összegzett és a növény számára optimális összegzett csapadék (jobb oldali tengelyen). Így jól látszik a két utóbbi érték közötti eltérés, ami a csapadékhiányt vagy –többletet mutatja. A talajnedvesség ábrán a növények számára felvehető hasznos vízkészlet százalékában vannak megadva az értékek. Szeptember és október hónapokban a talaj felső 20 cm-es rétegét, a későbbiekben a felső 50 cm-es rétegét ábrázoljuk. A már kritikusnak tekinthető 40%-os érték alatti időszakot pirossal emeljük ki. A hőmérséklet ábrán a napi hőmérsékleti szélsőértékek mellett a növény számára optimális napi középhőmérsékletet (bal oldali tengelyen), valamint a görgetett hőösszeget és ennek optimális értékeit mutatjuk be (jobb oldali tengelyen). A bemutatott területek időjárási viszonyai között, főleg a csapadékban és így a talajnedvességben van nagy különbség. Kaposváron mintegy 40 mm-rel van elmaradva az ideális értéktől a csapadékösszeg, azonban az ország nagyobb részére ettől jóval nagyobb különbségek jellemzőek: Békéscsabán ez a különbség 110 mm, Kecskeméten pedig már 150 mm. Ilyen viszonyok között szenvednek a növénynek, nem várható jó termés. A hőmérséklettel nincs probléma, az őszi búzára számított hőösszeg országszerte az optimális érték fölött jár.
Az április legelejének állapotát tükröző, legfrissebb
műholdas NDVI vegetációs index térképeinken az látszik, hogy a zöld tömeg mennyisége a Dunántúlon magasabb a keleti tájakhoz képest. Az évszaknak megfelelően természetesen még elég alacsony ez az érték, de a változást bemutató térkép szerint az ország nagy részén növekszik. Az anomália térkép szerint elsősorban az Alföldön van elmaradva a zöld tömeg az ilyenkor szokásos mennyiséghez képest, ugyanakkor a Dunántúlon átlag fölöttiek az értékek.
Az előttünk álló héten alapvetően száraz, kissé melegedő, szeles időben lesz részünk. Kedd estétől csütörtökig előfordulhat elszórtan kisebb zápor, de a heti csapadékösszeg területi átlagban 2 mm alatt valószínű. A talaj vízkészlete a héten csökkenni fog: északkeleten, ahol alig van a talajban nedvesség, ott 1-2 mm-t, míg nyugaton 10-15 mm-t. Gyakran lesz élénk, többször erős az északkeleti
szél, mely miatt a növényvédő szeres permetezést jól meg kell tervezni, ebben nyújtanak segítséget szél előrejelzési térképeink. A nappali
hőmérséklet kedden és szerdán 15 fok közelében, majd csütörtöktől jellemzően 16 és 21 fok között alakul majd az országban. Kedden és szerdán reggel a szélcsendes helyeken fagy is várható, melyről részletes térkép
itt elérhető. Kedden reggelre valószínű a jelentősebb, ekkor néhol akár -5, -6 fok is előfordulhat. Az 5 cm-es
talajhőmérséklet a héten kissé emelkedik.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) az
agro.met.hu oldalán a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény által előírt, mezőgazdasági káresemények termelői bejelentésének alapját képező információkat jelenít meg (
agrárkár-enyhítés). A rendszer az OMSZ mintegy 120 automata mérőállomásán, továbbá közel 500 csapadékmérő állomásán mért adatai alapján működik. Az aszály jogszabályban előírt feltételeinek megállapításához földfelszíni méréseink mellett a radaros csapadékmérést is felhasználjuk, amivel pontosabb képet kapunk a csapadékhullás területi eloszlásáról.
Az aktuális munkák tervezéséhez a rövid távú döntéseknél a tíz percenként frissülő
radar adatok mellett az
előrejelzéseket, valmint itt az agrometeorológiai oldalon a speciális elemeket tartalmazó, folyamatosan frissülő, április 1-től kezdődően meteorológiai elemenkénti bontásban csoportosított térképes előrejelzéseket is érdemes követni, mert azok sok hasznos információt adhatnak. Az időjárás aktuális és várható alakulásával kapcsolatban telefonos információs szolgáltatásunk (
06 90 603421), és
Meteora mobil alkalmazásunk is rendelkezésre áll.
Készült: 2019. április 15.
1. ábra: 10 napos csapadékösszeg 2019. április 14-ig (mm)
2. ábra: Talajnedvesség a növények számára hasznosítható vízkészlet százalékában
a talaj felső 20 cm-es rétegében 2019. április 14-én (%)
3. ábra: A talaj felső 1 m-es rétegében a telítettséghez hiányzó nedvesség 2019. április 14-én (mm)
4. ábra: Őszi vetésekre szóló agrogram Kaposvár térségére 2019. április 14-ig
(részletes magyarázat a szövegben)
5. ábra: Őszi vetésekre szóló agrogram Kecskemét térségére 2019. április 14-ig
(részletes magyarázat a szövegben)
6. ábra: Őszi vetésekre szóló agrogram Békéscsaba térségére 2019. április 14-ig
(részletes magyarázat a szövegben)